Dispozitivní právní norma
Právní norma umožňuje odchýlení od pravidla chování obsaženého v dispozici normy. Jsou dvě možnosti – odklon od původní normy nebo jednání dle stanovené normy.
Právní norma umožňuje odchýlení od pravidla chování obsaženého v dispozici normy. Jsou dvě možnosti – odklon od původní normy nebo jednání dle stanovené normy.
Právní norma neumožňuje odchýlení od svého znění a je absolutně závazná. Norma musí být jasně interpretovaná a specifická. Příkladem je „ve lhůtě do 10 dní„.
Notoricky a obecně známé věci u kterých se nepředpokládá, že by je někdo nevěděl. Pojem notorieta se vyskytuje v právu a poukazuje na skutečnost, kterou není nutné u soudu dokazovat. Příklad: voda teče podle gravitace
Účinnost právního předpisu znamená, že jeho obsah je vynutitelní. Účinnost nabírá dnem, kdy začíná zakládat, měnit nebo rušit právní vztahy. Den nabytí účinností bývá obvykle stanoven výslovně k určitému dni. Pokud není určena, účinnost začíná 15 dní po nabytí platnosti.
Právní předpis nabírá platnosti dnem jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů a tím pádem je i součástí právního řádu. Nicméně nabytí platnosti neznamená, že normy v něm jsou vynutitelné. Právní předpis totiž ještě musí nabýt účinnosti, což bývá pokud není určeno jinak 15 dní po vyhlášení.
Prokura je institut v občanském právu, na jehož základě může podnikatel (zmocnitel) zmocnit fyzickou osobu (prokuristu) ke všem právním jednání při provozu podniku. Prokurista nemůže zcizovat či zatěžovat nemovité věci, pokud není součástí prokury výslovné oprávnění. Prokuru je možné udělit více osobám. Pokud má podnik více prokuristů, může se rozhodnout, zda každý může jednat zcela … Číst dál