Ekonomicky aktivní obyvatelstvo

Ekonomicky aktivní obyvatelstvo jsou lidé, kteří mohou vykonávat práci. Jde tak o pracovní sílu v dané ekonomice a součástí jsou zaměstnané i nezaměstnané osoby. Do ekonomicky aktivního obyvatelstva patří i lidé aktivně vyhledávající novou práci nebo podnikatelé pracující ve vlastních podnicích.

Efektivnostní mzda

Výše mzdy není určena rovnováhou na trhu práce, ale rozhodnutím podniku ve prospěch maximalizace zisku. Podnik se může rozhodnout určit mzdovou sazbu vyšší, než rovnovážnou, aby dokázal přilákat schopnější zaměstnance nebo mohl si z uchazečů o práci vybírat. Při poklesu rovnovážných mezd během recese je citlivost efektivností mzdy nižší (pokles je méně markantní).

Frikční nezaměstnanost

Jde o formu nezaměstnanosti, která vzniká z důvodu pohybu po pracovním trhu. Osoba po opuštění pracovní pozice potřebuje určitou dobu na najití nového místa, kdy osoba navíc stráví určitý čas vyčkáváním na atraktivnější pracovní pozici. V ekonomických teoriích bývá řazena mezi dobrovolnou nezaměstnanost.

Substituční efekt

Mzdový substituční efekt představuje situaci, kdy s rostoucí mzdovou sazbou je pracovník ochoten obětovat větší množství svého volného času ve prospěch delší pracovní doby. Díky tomu s rostoucí mzdou roste nabídka práce. Nicméně od určité výše mzdy nastává opačný důchodový efekt, kdy pracovník naopak navyšuje své nároky na volný čas.

Dokonalá kapitálová mobilita

Situace, během které mohou investoři přesouvat svá aktiva mezi jednotlivými zeměmi bez žádných omezení. Neexistují zde žádná politická či kurzová rizika. Ani zde nejsou transakční náklady. Domácí úroková míra se může lišit od zahraniční a tak může docházek k přesunům aktiv v rámci arbitráže. Jde spíše o modelovou teoretickou situaci.

Nepřímá kotace

Zápis výše směnného kurzu, kdy je vyjádřen potřebný počet jednotek zahraniční měny, za který je možné koupit měnu domácí. Typickým příkladem může být směnný kurz 0,04 EUR / 1 CZK (za 1 Kč je možné koupit 4 centy). Opakem je přímá kotace.